Apple

telefony AppleApple to firma o długiej i bogatej jak na swój segment rynku historii. Została założona przez Steve’a Wozniaka (polsko-niemieckiego pochodzenia), Steve’a Jobsa oraz Ronalda Wayne’a w 1976 roku. Jej debiutanckim produktem był Apple I – pierwszy komputer osobisty sprzedawany w jednym, skompletowanym zestawie (od razu złożony) – ale prawdziwym sukcesem okazał się dopiero Apple II z 1977 roku. Był to ośmiobitowy komputer z 4 kilobajtami pamięci RAM, którego monitor, jako pierwszy w historii, mógł wyświetlać kolorową treść. Był to jeden z najpopularniejszych komputerów w latach osiemdziesiątych – na równi z IBM PC, Commodore i Atari. Co ciekawe, na początku swojej działalności Apple pomagało raczkującej wówczas firmie Microsoft opracować system Windows – ślady Wozniaka znaleźć można m.in. w niemalże legendarnym Windowsie 3.1.

W 1984 roku pojawił się komputer z serii Macintosh, który w różnych późniejszych odmianach stanowił przysłowiowe oczko w głowie firmy. Warto również wspomnieć, że na początku lat dziewięćdziesiątych Apple stworzyło takie urządzenia jak PowerBook, będące prototypem laptopa, czy Newton, jeden z pierwszych na świecie PDA. Firma znana jest również ze swojego autorskiego systemu operacyjnego – MAC OS X – który od wielu lat sprzedawany jest wraz ze wszelkimi komputerami Mac. Na początku XXI wieku sporo szumu narobiły też odtwarzacze muzyczne sygnowane mianem iPod.

Niemniej profil Apple w 2007 roku uległ drastycznej zmianie. Co prawda Mac-i i platforma OS X wciąż stanowią istotny element działalności firmy, ale obecnie jest ona kojarzona głównie z systemem iOS i mnogością operujących na nim urządzeń. Najpierw zadebiutował iPhone, który zainicjował istną lawinę ekonomiczną na rynku smartfonów, o których wcześniej słyszeli praktycznie tylko miłośnicy technologii. Produkt okazał się na tyle dużym sukcesem, że Apple postanowiło rozszerzyć swoją ofertę o tablety – i wtedy właśnie na rynku pojawiły się iPady. Urządzenia te są cały czas rozwijane i dzisiaj firma pracuje już nad szóstą generacją iPhone’a i piątą generacją iPada. Popularność zdobyły też iPady Mini, które – jak sama nazwa wskazuje – stanowią mniejszą alternatywę dla standardowej wersji. Warto też dodać, że poszczególne produkty firmy dzielą się na kilka kategorii pod względem zaimplementowanej pamięci na przechowywane dane – i tak można znaleźć m.in. tablety i smartfony z 16, 32 czy 64 gigabajtami przestrzeni na dysku.

5 października 2011 roku wskutek zmagań z rakiem trzustki zmarł jeden z założycieli Apple, Steve Jobs. Funkcję przewodniczącego zarządu objął po nim Arthur Levinson. Według badań Forbes, w 2012 roku Apple było najsilniejszą marką na świecie.

Powiązane wpisy