Nokia

telefony nokiaHistoria Nokii sięga 1865 roku, kiedy to Fredrik Idestam otworzył niewielką firmę zajmującą się produkcją masy papierniczej i, ogólnie rzecz ujmując, przetwórstwem drewna. U schyłku XIX wieku przedsiębiorstwo zaczęło produkcję wyrobów gumowych i wszelkich chemikaliów, jakie były niezbędne do ich konserwacji. W 1912 roku, wskutek elektryfikacji gospodarstw w Finlandii, firma, podłapawszy okoliczności, wkroczyła w etap wytwarzania kabli do telegrafów i telefonów, które stanowiły wtedy absolutną nowość w dziedzinie technologii. Schemat ten nie zmienił się aż do 1960 roku, kiedy to zamknięto ostatnie fabryki kabli i przedsiębiorstwo otworzyło się na sferę telekomunikacji. Prawdziwym przełomem okazał się jednak dopiero rok 1981, kiedy to w Skandynawii powstała pierwsza na skalę globalną sieć telefonii komórkowych – NMT. Priorytetem Nokii stała się wówczas produkcja telefonów samochodowych w tejże sieci działających. Sześć lat później firma wypuściła do sprzedaży pierwszy kompaktowy (przynajmniej jak na tamte czasy) telefon komórkowy, Mobira Cityman. Natomiast w 1991 roku Nokia miała kluczowy wpływ na przeprowadzenie pierwszej rozmowy telefonicznej w, obecnie najpopularniejszym, systemie GSM.

W kolejnym roku do sprzedaży trafił pierwszy telefon Nokii, który można już gabarytowo porównywać do dzisiejszych standardów – Nokia 1011. Następny flagowy produkt firmy, model 2110, dysponował klasycznym motywem dźwiękowym, Nokia Tune. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ogromną popularność zyskała zaimplementowana w Nokii 6110 legendarna gra Snake. Z takimi sukcesami firma szybko stała się liderem w segmencie telefonii komórkowej.

Mniej więcej w tym samym czasie Nokia zaczęła wykorzystywać w swoich produktach system operacyjny Symbian, który rozwijany był przez ponad dekadę. Platforma ta, mimo kilku swoich wad, cieszyła się stosunkowo dużą popularnością, ale wraz z pojawieniem się iPhone’a firmy Apple z system iOS, a później telefonów z systemem Android od Google, z ową popularnością Nokia musiała się pożegnać. Przez pewien czas fiński gigant eksperymentował z systemem MeeGo, który pojawił się tylko w modelu N9, ale ostatecznie w 2013 roku obwieścił oficjalnie, że po głębszym zastanowieniu skupi się wyłącznie na Windows Phone.

Niemniej pierwszy telefon z platformą Microsoftu pojawił się już rok wcześniej. Seria Nokia Lumia stanowiła jednocześnie pierwszy poważny krok firmy postawiony w segmencie smartfonów. Obecnie przedsiębiorstwo boryka się z niewielkimi problemami finansowymi, głównie za sprawą nabierającej w sile konkurencji w branży technologii mobilnych, ale nie oznacza to, że Nokia ma zamiar zaprzestać produkcji telefonów komórkowych – wprost przeciwnie, oferta firmy cały czas rośnie. Poza wspomnianymi wcześniej N9 i Lumią (w tym podserie 6, 7xx, 8xx, 9xx), z ciekawych produktów, jakie się ostatnio pojawiły, wymienić można m.in. serię Asha (np. Asha 300, Asha 302, Asha 311) czy serię C (np. C2-01, C7). Jako szanujący się producent telefonów komórkowych w ofercie znajdują się też wszelkiej maści akcesoria, m.in. folie ochronne, uchwyty czy zestawy słuchawkowe.

Powiązane wpisy