Sony

sony mobile telefonySony Mobile, wcześniej znane jako Sony Ericsson, stanowi wynik fuzji obu firm zawartych w byłej nazwie – Sony i Ericsson – z 2001 roku i zajmuje się głównie produkcją telefonów komórkowych i smartfonów. Pierwotnym celem spółki było wyparcie z rynku w ciągu kilku lat od jej powstania Nokii, giganta działającego w tej samej branży. Pierwszym telefonem spod szyldu Sony Ericsson, który odniósł duży sukces – głównie dzięki możliwości dołączenia aparatu cyfrowego – był model T68i. Mniej więcej w tym samym czasie spółka celowała też w bardziej wymagający sektor klientów wprowadzając model P800.

Niestety, z perspektywy pierwszych lat istnienia Sony Ericsson, były to jej jedyne sukcesy spółki. 2003 rok okazał się dla niej wyjątkowo nieprzyjazny i odnotowano wówczas odczuwalne straty. Na szczęście był to problem tylko przejściowy, ponieważ już w kolejnym roku pomogła jej stanąć na nogi premiera modeli T610, P910i i niezwykle popularnego K700i. W następnych latach pojawiały się następne przyciągające uwagę telefony, aż w końcu w 2008 roku sprzedaż znowu zaczęła gwałtownie spadać. Spółka próbowała się ratować telefonami z rewolucyjnymi jak na ten rodzaj urządzeń (przynajmniej teoretycznie) aparatami cyfrowymi, ale Sony Ericsson i tak zainicjowało proces masowych zwolnień i redukcji ogólnych kosztów. Niewątpliwie dobrym posunięciem było przeanalizowanie rozwijającego się rynku smartfonów. Co prawda spółka już wcześniej wydawała różnego rodzaju smartfony, ale żaden z nich nie dorównywał pod względem funkcjonalności rosnącej konkurencji. W kolejnym roku rozpoczęła się gruntowna reorganizacja, a dwa lata później firma Sony wykupiła wszystkie udziały firmy Ericsson, wskutek czego nowe produkty sygnowane były mianem tylko pierwszej z wymienionych. Wtedy właśnie nastąpiła zmiana nazwy na Sony Mobile.

Pierwszym smartfonem spod nowo powstałego szyldu był model Xperia S, który doskonale sobie poradził z wbiciem się między swoich konkurentów (m.in. Apple, Samsung czy Nokia). Niedługo później w ofercie firmy zawitały kolejne modele tej serii (np. Xperia E, L, J, SP, P, T, U, Z, Go, Miro czy Sola).

Powiązane wpisy